Mediációs eljárásaim fajtái

Mediációs eljárásaim fajtái
avagy: milyen fajta ügyekben, konfliktusok megoldásában
tudok mediátori segítséget nyújtani?

A jogi és szakmai szabályok meghatározzák, hogy milyen fajta ügyek, konfliktusok orvosolhatók közvetítői eljárással, mediációval. Ezen belül mi, mediátorok sem vállalkoz(hat)unk minden fajta ügyre, amelyeket egyébként mediálni lehetne – az általunk vállalt ügyfajták körét meghatározza előképzettségünk, szakmai- és élettapasztalataink, és talán legfontosabbként a személyes elköteleződésünk, lelki alkatunk.
Ha Ön olyan üggyel fordul hozzám, amelyet nem tudok elvállalni, szívesen segítek megtalálni az Önnek megfelelő szakembert.

Az alábbiakban azokat az ügyfajtákat mutatom be, amelyekben én magam tudok segítséget nyújtani: először hosszabban a családi, illetve családi viszonyokkal kapcsolatos, majd az egyéb polgári jogi, munkajogi, végül pedig két specialitásomat: a kapcsolatrendező és helyreállító, valamint a közösségmentő mediációs eljárásokat.

Családi, családhoz kapcsolódó
mediációs eljárások

A családtagjainkkal való kapcsolataink alkotják életünk legfontosabb kapcsolatrendszerét. Az egészséges család felbecsülhetetlen érték, de sajnos nagyon érzékeny, törékeny is, ha pedig megsérül, igen nehezen állítható helyre. A kapcsolatot megmérgező konfliktusban érintett családtagok, erős, mély érzelmi bevonódásuk miatt gyakran nem tudják maguktól megnyugtatóan rendezni a kapcsolatukat, ezért nagyon jól jön a külső segítség, különösen a hozzáértő, empatikus mediátor segítsége.
Őszintén szólva a családi mediáció áll szívemhez a legközelebb, ezért kedvezményes díjazásért látom el e szolgáltatásokat.

Házastársi, párkapcsolati mediáció
Házastársunk, párunk a hozzánk érzelmileg és fizikailag is legközelebbi személy – legalábbis annak kellene lennie. A vele való kapcsolat kiemelten fontos értéke életünknek. Éppen ezért tudnak olyan sok érzelemmel, lelki fájdalommal telítődni a házastársi, párkapcsolati konfliktusok. Kezelésük is éppen ezért igényel különösen nagy óvatosságot és empátiát  a mediátor részéről.

Családi, családtagok közötti mediáció
A szülő-gyermek, nagyszülő-unoka, a testvér-testvér, anyós-meny vagy vő, unokatestvérek közötti (és a sort hosszan folytathatnám) kapcsolatokat megtámadó konfliktusok szintén sok érzelemmel, lelki fájdalommal tudnak telítődni, és kezelésük szintén  különösen nagy óvatosságot és empátiát igényel a mediátor részéről. Itt nemcsak két, de akár három vagy több személy is érintett lehet. Ráadásul a családban jelen lévő (és gyakran csak a családtagok által ismert) íratlan szabályok, generációs örökségek, hagyományok, erőviszonyok is befolyásolhatják a konfliktusok alakulását és rendezését.
A nevelőcsaládoknál mindezek mellett komoly előny, ha a mediátor belülről ismeri a gyermekvédelmi ellátórendszer  különös szereposztását, írott és íratlan szabályait,  szakkifejezéseit, és a tágabb családi környezettel való kapcsolatok jellemzőit is.

Válási mediáció
A válás az egyik legfájdalmasabb töréspont az ember életében, amelyet legjobb megelőzni, vagy ha már elkerülhetetlen, legalább a vele járó fájdalmakat, lelki és anyagi megterhelést, káros hatásokat enyhíteni.
A válási mediáció, majd a mediációval jól előkészített bírósági eljárás nem is hasonlít a hagyományos válóper hosszadalmas, fájdalmas, idegeket és vagyonokat felemésztő procedúrájához: sokkal gyorsabb, olcsóbb és kíméletesebb válást eredményez. Ráadásul hosszútávon is megtermi gyümölcsét, hiszen nem súlyosbítja, hanem megnyugtatóan rendezi a konfliktusokat  – ez az elvált felek, és még inkább közös gyermekeik számára különösen hasznos.

A válási mediációs eljárások során a esetenként a párok arra a felismerésre jutnak, hogy a köztük lévő konfliktus megoldható, rendezhető, így az eljárás házastársi mediációvá „szelídül” és a házastársi kapcsolatot sikerül helyreállítani. (Őszintén szólva ez a családmentő lehetőség a fő oka annak, hogy válási mediációt is vállalok.)

Családi kapcsolatokat rendező, helyreállító mediáció
„Az idő minden sebet begyógyít” – tartja a régi mondás, ám sajnos ez nem igaz: némely sebek idővel elfertőződnek, fölszakadnak, krónikussá válnak, netán még súlyosabb következményekkel járnak. Ez igaz a lelki sérelmekre, sebekre is. Egy esemény – pl. egy rosszul sikerült válás, gyermekelhelyezés, családi tragédia, örökség elosztása, vagy akár csak egy rosszul irányzott vicc vagy megjegyzés – hosszú időre, akár életre szólóan, netán generációkon át is megmérgezheti vagy megszakíthatja az emberi kapcsolatokat. Előfordul, hogy a sérelem nem is valóságos okon, hanem pl. feltételezésen, félreértésen alapul, sőt, olyan sérelem is mérgezhet, amelynek okára már nem is emlékszünk.   
A kapcsolatrendező, helyreállító mediáció során egy múltbeli esemény által okozott, vélt vagy valós sérelem miatt megromlott családi kapcsolatot rendezünk, állítunk helyre két vagy több érintett ember között. Fontos hozzátenni, hogy a mediáció jellegének, céljának megfelelően a jelenre és a jövőre koncentrálunk, nem pedig a múltra. Frappánsan fogalmazva: „Ami volt, elmúlt, mi meg éljünk tovább!” Természetesen rendezni kell azokat a múltból eredő helyzeteket, viszonyokat – különösen: jogi vagy pénzbeli vagy érzelmi tartozásokat is, amelyek a jelenben is fennállnak (vagy időközben fölmerültek), és kihatással vannak, lehetnek a jövőre.

Polgári jogi mediáció

A polgári jogi kapcsolatok, jogviszonyok életünk minden területén folyamatosan jelen vannak, illetve bármikor létre jöhetnek, szerződéssel vagy szerződésen kívül.
A szerződéses jogviszonyok közös akaratunkkal. megegyezésünkkel jönnek létre (tehát nem feltétlenül írott szerződéssel, hanem a közismert szakkifejezésekkel: szóban, írásban vagy ráutaló magatartással). Ilyen például egy eladás vagy vásárlás (akár házról akár egy zsömléről legyen is szó), egy ajándék adása és elfogadása, de még az is, ha fölszállunk a buszra.
A szerződésen kívüli jogviszonyok, jogok, kötelezettségek valamilyen fennálló helyzetből vagy cselekményből, eseményből adódnak. Ilyenek pl. a szomszédok, lakótársak közötti viszonyok, vagy éppen a kártérítési, jóvátételi kötelezettségek.
A mediáció csaknem bármilyen polgári jogi kapcsolatban, jogviszonyban fölmerülő kérdés rendezésére alkalmas (amire nem, ott szívesen adok tájékoztatást a megoldás járható útjáról is).

Munkajogi, munkaügyi mediáció

 Munkajogi, munkaügyi kapcsolataink biztosítják megélhetésünket, meghatározzák mindennapjainkat, sőt, még a társadalmi státuszunkat is (másként mutatkozik be és tölti mindennapjait a tűzoltó, a katona és a vadakat terelő juhász).
Egy munkaügyi, pl. munkáltató-munkavállaló, főnök-beosztott, munkatársak vagy éppen különböző szintű vagy hatáskörű vezetők közötti konfliktus komolyan ronthatja, mérgezheti az érintettek és családjaik életét, de ugyanakkor a szervezet egészének a működését, teljesítőképességét is.
A munkajogi, munkaügyi mediáció során a mediátorként jól kell ismernem a munkajogi, alkalmazási jogszabályokat, föl kell térképeznem és figyelembe vennem a szervezet írott és íratlan szabályait, függelmi viszonyait is. Ez különösen érdekes és fontos feladat a speciális, pl. hivatásos, rendvédelmi alkalmazotti vagy éppen kormánytisztviselői jogviszonyoknál.
A munkáltató – érdekeltségére tekintettel és gondoskodási körében – általában vállalja a mediáció költségeit, ez azonban a mediátor pártatlanságát nem befolyásolhatja (amelynek megóvása egyébként végső soron a munkáltatónak is érdeke).