Mediátori szolgáltatásaim és díjazásom

Mediátori szolgáltatásaim
és díjazásom

Mediátori szolgáltatásaimat a mediációs (közvetítői) eljárás folyamatán végighaladva, lépéseinek és összefüggéseinek bemutatásával ismertetem, és itt tüntetem föl az egyes részekbe, lépésekbe illeszkedő szolgáltatások díjait is. A részletesen ismertetett folyamat, szolgáltatások és árak olyan az esetre vonatkoznak, amikor két, maximum három fél önkéntesen kéri, vállalja a mediációs eljárást – ezt nevezhetjük általános esetnek, az eljárások túlnyomó többségére ez a jellemző. A különös eseteket az általános eset leírását követően említem meg, külön részben, együtt a kedvezmények ismertetésével.
Azonban még a folyamat leírása előtt elején ismertetek néhány fontos, általános érvényű tudnivalót, amelyek általánosan vonatkoznak az általam nyújtott szolgáltatásokra.

A közvetítői megbeszélések személyesen és online is megtarthatók, az alábbiak szerint:
A személyes megbeszélések helye a Budapest XX, ker. Felvidék u. 39. sz. alatti szolgáltató irodám, barátságos kertvárosi környezetben, közösségi közlekedéssel és autóval is jól megközelíthető helyen, az utcán ingyenes parkolási lehetőséggel.
Az iroda akadálymentesítése sajnos technikailag nem oldható meg, ezért a mozgásukban korlátozott, lépcsőn járni nem tudó ügyfeleimnek a helyszíni vagy az online szolgáltatást ajánlom.
A helyszíni, vagyis a szolgáltató irodámtól eltérő helyszínen való személyes szolgáltatásra külön egyeztetés alapján biztosítok lehetőséget. 
Az online megbeszéléseket mindegyikünk számára megfelelő, biztonságos platformon tartjuk meg. A meghívót én készítem elő és küldöm meg a felek által megadott email-címre A „host”, illetve „admin” feladatokat ugyancsak én látom el

Az alap és az extra szolgáltatási idők
Az alap szolgáltatási idő munkanapokon a 8 és 18 óra közötti időszak. Minden más időszak extra szolgáltatási időnek menősül. Az egyes szolgáltatásoknál külön feltüntetem az alap és az extra szolgáltatási időre vonatkozó díjakat. Ha a szolgáltatás az időszakok határán átnyúlik, az extra szolgáltatási díjat csak az átnyúló időszakra számítom föl.

A szolgáltatási díjak, fizetés és számlázás
A szolgáltatási díjakból általában minden fél fizeti a maga részét (ezért is adok meg többségében résztvevőnkénti árakat). Azonban az egyik fél, vagy akár egy kívülálló vállalhatja az összes díj megfizetését – pl. a szülő a gyermekével való vagy gyermekei közötti, illetve a munkáltató az alkalmazottjával való, vagy alkalmazottai közötti mediáció esetén -, valamennyi fél hozzájárulásával. Ez azonban a mediátor és az eljárás pártatlanságát nem befolyásolhatja, azzal ugyanis éppen a mediáció célját, eredményességét hiúsítaná meg.
A feltüntetett díjak minden esetben bruttó, tehát a ténylegesen fizetendő összegek, alanyi adómentességemre tekintettel.
Az egyes megbeszélések díjának kifizetése a megbeszélés végén esedékes.
Választható fizetési módok:
– személyes találkozás esetén: készpénz vagy bankkártyás fizetés;
– online szolgáltatás esetén: átutalás, illetve online bankkártyás vagy QR kódos fizetés.
Számlázás:
Alapvetően a fizetés megtörténtét követően azonnal elektronikus számlát állítok ki és küldök meg elektronikusan a fizetést teljesítő(k) részére. Külön kérésre a papíralapú számlázás is megoldható.

A mediációs eljárás előkészítése

A mediációs – közvetítői – eljárás előkészítése egy több lépésből álló folyamat, az első kapcsolatfelvételtől a hivatalos, írásbeli felkérésig és annak elfogadásáig.

Kapcsolatfelvétel, tájékoztatás
A Kapcsolatfelvétel, tájékoztatás során egy néhány perces telefonbeszélgetésben vagy néhány email-váltással röviden bemutatkozunk, megtárgyaljuk a megoldandó konfliktus, probléma jellegét, valamint a mediációs eljárással kapcsolatos elvárásokat és lehetőségeket, további lépéseket. (Ha megítélésem szerint az adott probléma mediációval nem orvosolható, vagy az eljárást nem tudom elvállalni, tájékoztatást adok a lehetséges további lépésekről).
A kapcsolatfelvételt, tájékoztatást névének és telefonszámának megadásával a szelidzoltan.hu@gmail.com email-címen kérheti.
Az előzetes tájékoztatás díjmentes.

A másik fél – vagy a többi felek – bevonása az eljárásba
Ez a mediáció természeténél fogva nélkülözhetetlen, de esetenként kellemetlen lépés.  Alapvtően a mediációt kezdeményező fél feladata, ám kérésére a másik fél – vagy a többi felek – részére elküldhető mintalevelet, tájékoztatót biztosítok. Amennyiben a kezdeményező fél a megkeresést így sem tudja vagy nem meri megtenni, kérésére én veszem föl a kapcsolatot a másik (többi) féllel, kezdeményezve az eljárásba való becsatlakozást.
A másik, ill. többi fél bevonásában való közreműködésem díjmentes.

Előkészítő megbeszélés – szakmailag indokolt esetben, vagy külön igény esetén
Az előkészítő megbeszélés során a felekkel külön-külön, az első tájékoztatásnál mélyebben beszéljük át a konfliktus, probléma jellemzőit, az fél álláspontját, valamint a mediációval kapcsolatos elvárásokat és lehetőségeket. Erre nem kötelező minden eljárás esetén sort kerítenünk, szakmai szempontok szerint, egyedi mérlegelés alapján ajánlom, illetve bármely fél is kérheti. Fontos, hogy csak akkor tarthatjuk meg, ha minden érintett fél vállalja az előkészítő megbeszélésen (természetesen külön-külön) való részvételt, a pártatlanság, esélyegyenlőség érdekében. Várható időtartama kb. 1-1,5 óra.
Az előkészítő megbeszélés díja:
– alap szolgáltatási időben 14.000 Ft. / alkalom;
– extra szolgáltatási időben 17.000 Ft. / alkalom.

A mediátor – közvetítő – írásbeli felkérése és a felkérés elfogadása
A mediátor írásbeli felkérése a mediációs eljárás törvény által előírt előkészítő lépése. Szigorú tartalmi követelményeit fontos, de egyáltalán nem nehéz teljesíteni – főként, hogy kérésre iratmintát biztosítok hozzá, amelynek a kitöltésében is szívesen segítek.
A mediátori – közvetítői – felkérés elfogadása egy írásbeli nyilatkozat részemről, amelyben egyúttal – természetesen előzetes egyeztetésünk alapján – meghívom Önöket az első közvetítői megbeszélésre is.
A felkérésben nyújtott segítségem és az elfogadásával kapcsolatos ügyintézés díjmentes.

Közvetítői megbeszélések
– mediációs ülések –

A közvetítői megbeszélések (hivatalos, jogi elnevezéssel), vagy mediációs ülések (szakmai szóhasználattal) sorozata alkotja az eljárás törzsét. Egy teljes alkalom időtartama három óra, amely hosszú időnek tűnik, de természetesen tartunk közben szüneteket is. A tapasztalatokon alapuló általános szakmai vélemény szerint ennyi idő szükséges az alkalom kibontakozásához, céljának megvalósításához. Ha nincs lehetőség minden alkalomra van lehetőség három órát szánni, rövidebb megbeszélést is tarthatunk, ám egy teljes órára mindenképpen szükség lesz.

Az első közvetítői megbeszélés – közös nyilatkozat az eljárás megindításáról
Az első közvetítői megbeszélésen az érintett feleknek együttesen, személyesen jelen kell lenniük.
Először is „nyitóbeszédemben tájékoztatom Önöket az eljárás menetéről, fontosabb szabályairól.
Ha továbbra is fenntartják szándékukat, egy közös nyilatkozatot fogalmazunk meg és írunk alá az eljárás megindításáról, amely voltaképpen maga a szerződés az eljárásra. A közvetítői  eljárás hivatalosan e közös nyilatkozat megtételével és írásba foglásával, aláírásával indul meg.
Az első közvetítői megbeszélés fontos része még az úgynevezett „megszakítás nélküli idő”, amelyben a felek önállóan, megszakítás és közbeszólás nélkül adhatják elő a megoldandó konfliktussal kapcsolatos álláspontjukat, a mediátor és a többi fél pedig figyelmesen hallgatja.
A megbeszélés végén megtervezzük az eljárás további menetét, és megfogalmazzuk a mediációs célokat vagyis, hogy mit szeretnénk elérni az eljárással. (Ez természetesen az eljárás során még alakulhat.)
Egyszerűbb esetben lehetséges, hogy az eljárást már az első megbeszélés végére, eredményesen be is tudjuk fejezni (bár ez igen ritkán fordul elő; erőltetni nem érdemes, mert az az eredmény rovására megy).
Mindez természetesen csak a teljes, kb. három órás alkalomba „fér bele”; rövidebb alkalom esetén egyes részeit időarányosan át kell helyeznünk a következő megbeszélésre.
Az első közvetítői megbeszélés díja:
– alap szolgáltatási időben résztvevő felenként 8.000 Ft. / megkezdett óra;
– extra szolgáltatási időben résztvevő felenként 9.000 Ft. / megkezdett óra.

A folytatólagos közvetítői megbeszélések
A folytatólagos megbeszéléseken Önök, mint felek tovább folytathatják álláspontjuk kifejtését, indoklását, fölsorakoztathatják és ütköztethetik érveiket, bizonyítékaikat. Akár más érintettek, információval rendelkező kívülálló személyek meghallgatását, vagy szakértő bevonását is kérhetik (a szervezési feladatok és a költségek vállalása mellett).
Én, mint mediátor segítek az álláspontok, érvek másik fél általi megértésében, a konfliktussal járó feszültség oldásában, valamint a megfelelő keretek között tartva, a cél felé vezetem a folyamatot.
Lehetőség van az alkalmon belüli külön megbeszélésre is, mind az én, mind pedig bármelyik fél kezdeményezésére. Ennek keretében, 10-20 percben az egyik fél úgy beszélhet velem, hogy azt a másik (többi) fél nem hallja. Természetesen közvetlenül utána ugyanannyi idő külön megbeszélés lehetőségét kell biztosítani a másik (többi) félnek is.
Fontos: nem hozok Önök helyett döntést, és nem adhatok konkrét tanácsokat, megoldási javaslatokat. A megoldásra Önöknek kell eljutni: így lesz biztosítható, hogy elérjük a mindenki számára előnyös, megnyugtató megállapodást, és annak önkéntes betartását.
Az, hogy hány ilyen alkalomra, illetve hány óra közös munkára lesz szükség, függ az ügy  bonyolultságától, az elérni kívánt céloktól és leginkább az Önök személyiségétől, hozzáállásától.
A folytatólagos közvetítői megbeszélések díja:
– alap szolgáltatási időben résztvevő felenként 8.000 Ft. / megkezdett óra;
– extra szolgáltatási időben résztvevő felenként 9.000 Ft. / megkezdett óra.

Külön megbeszélés, önálló alkalom keretében
Külön megbeszélést önálló alkalom keretében is tarthatunk, ha nem elegendő a közös megbeszélés keretében rászánható időtartam. Ezt szakmai szempontok szerint, egyedi mérlegelés alapján ajánlom, illetve bármely fél is kérheti. Fontos, hogy csak akkor tarthatjuk meg, ha minden érintett fél vállalja a külön megbeszélésen (természetesen külön-külön) való részvételt, a pártatlanság, esélyegyenlőség érdekében. Várható időtartama kb. 1-1,5 óra.
Az önálló alkalommal tartott külön megbeszélés díja:
– alap szolgáltatási időben 14.000 Ft. / alkalom;
– extra szolgáltatási időben 17.000 Ft. / alkalom.

Az eljárás befejezése

A közvetítői megállapodás elkészítése + a záró közvetítői megbeszélés
A mediációs eljárás ideális esetben a közvetítői megállapodás megkötésével, írásba foglalásával  és aláírásával fejeződik be – a közvetítői megállapodás voltaképpen a mediációs eljárás hivatalos  eredménye, produktuma.
A megállapodást az utolsó folytatólagos közvetítői megbeszélésen elhangzottak alapján előkészítem, majd azt a záró közvetítői megbeszélésen együttesen értelmezzük és szükség esetén pontosítjuk, majd aláírjuk. Várható időtartama kb. 2 óra.
Ha valamelyik fél a megállapodásban lényeges változtatást szeretne, de abban nem értenek egyet, akkor a zárónak szánt megbeszélést közös döntéssel átminősítjhetjük folytatólagos megbeszéléssé, és akkor zárjuk az eljárást, amikor minden fontos kérdést sikerült megnyugtatóan rendezni.
A közvetítői eljárást lezáró szolgáltatás díja
– a közvetítői megállapodás előkészítése és írásba foglalása: felenként 15.000 Ft;
– a záró közvetítői megbeszélés díja azonos a folyatólagos közvetítői megbeszélés díjával.

További iratok elkészítésének és benyújtásának mentorálása
Egyes ügyekben – pl. házassági perekben, élettársi viszony megszün­tetésében – csak bíróság, hatóság vagy közjegyző hozhatja meg a döntést. Az ilyen esetekben a mediáció természetesen nem oldhatja meg az ügyet, de sokkal gyorsabbá, olcsóbbá, és ami még fontosabb: békésebbé, kíméletesebbé teszi az eljárást. Amennyiben a felek igényt tartanak rá, szívesen mentorálom, vagyis szakmailag támogatom a bírósághoz, hatósághoz benyújtandó dokumentumok elkészítését, összeállítását és hivatalos benyújtását is – akár még a záró közvetítői megbeszélés keretében. Várható időtartama kb. 1-1,5 óra.
Az iratok elkészítésének és benyújtásának mentorálási díja:
– alap szolgáltatási időben 20.000 Ft;
– extra szolgáltatási időben 30.000 Ft.
 

A közvetítői eljárás befejezése írásbeli megállapodás nélkül
A közvetítői eljárás befejeződhez írásbeli megállapodás nélkül is, amelynek alapvetően három oka lehet.
A legjobb eset, ha az eljárás elsődleges célja nem is a megállapodás megkötése, hanem az emberi kapcsolatok rendezése volt, azt pedig sikerült elérnünk. Ha az utolsó folytatólagos megbeszélés végén a felek ehhez hasonló mondatokkal köszönnek el: „Köszönjük, rendeztük a kapcsolatunkat, megkaptuk, amiért jöttünk”, akkor azt hiszem, mindannyian elégedettek lehetünk.
Második esetként említem: a mediátor és bármelyik fél is kijelentheti az eljárás során, hogy nem kívánja folytatni, ezzel az eljárást szintén befejezzük (kivéve, ha marad két olyan fél az eljárásban, aki egymás között folytatni kívánja a kilépő fél nélkül is).
A harmadik eset, ha „kifutunk az időből”, mivel az eljárást nem sikerült a törvény által előírt, négy hónapos határidő végéig befejezni. Ez nagyon ritkán, komoly akadályoztatás, vagy netán valamelyik fél szándékos időhúzása miatt következhet be.
A második és a harmadik „nem kívánatos” eset sem jelent azonban egyértelmű kudarcot: a konfliktus rendezése, a kapcsolatok helyreállása ezekben az esetekben is elindul, sőt, jelentős fejődést érhet el, ami mindenképpen komoly nyereség. (Mindazonáltal ez utóbbiak csakugyan nem kívánatos esetek, ugyanis eredményük értéke és várható tartóssága jelentősen elmarad a sikeresen lezárt eljárásokétól.)

Kedvezmények,
különleges eljárások

Családmentési ajándék-szolgáltatás – sikerdíj, amit én adok, a sikeresen megmentett családnak!
A gyermeket nevelő vagy váró házaspárok részére családmentési sikerdíjként ajándékba adom a záró közvetítői megbeszélést és az írásba foglalt közvetítői megállapodást (50.000 Ft. értékben), ha  az általuk igénybe vett válási vagy párkapcsolati mediáció a házasság, ezáltal a család megmentését, a válás elkerülését eredményezi, és ezt megalapozottan így tudjuk a közvetítői megállapodásban rögzíteni.

Időszakos kedvezmények, akciók
Egyes időszakokra teljes körűen, vagy meghatározott szolgáltatásokra vonatkozóan időszakos kedvezményeket, akciókat hirdetek meg Facebook szakmai és alkotói oldalamon.  

A bírósági, hatósági kötelezés alapján igénybe vett mediáció
A bírósági, hatósági határozattal előírt, ú.n. kötelező mediációra a közvetítői törvény különös eljárási és díjazási szabályokat tartalmaz.
A törvényi korlátra tekintettel az első közvetítői megbeszélés díja 7.000 Ft. / fél. E megbeszélés keretében áttekintjük, értelmezzük a határozatot és tájékoztatást nyújtok a mediációs eljárás főbb jellemzőiről, szabályairól, lehetséges eredményeiről. A felek döntenek arról, hogy kérik-e az eljárást (a kötelezés csak a mediátor felkérésére és az első megbeszélésen való részvételre vonatkozik). Amennyiben nem kérik, kiállítom a szükséges igazolásokat, és az eljárást lezárjuk. Amennyiben kérik a folytatást, megírjuk és aláírjuk az eljárást megindító közös nyilatkozatot, kiállítom az erről szóló igazolást, és ezzel az első megbeszélésünk véget ér.
A további megbeszélések díja (ugyancsak a törvényi korlátra tekintettel) 7.000 Ft. / fél / óra.
Az ilyen eljárásoknál extra szolgáltatási idő, valamint családmentési ajándék-szolgáltatás, illetve időszakos vagy más kedvezmény nem vehető igénybe.

Komediáció
A komediáció azt jelenti, hogy két együttműködő mediátor vesz részt az eljárás egészében vagy egyes megbeszélésein.
Ha a komediáció az eset bonyolultsága miatt szakmailag indokolt, a felek hozzájárulásával, 20% többletdíj ellenében vehető igénybe a másik mediátor közreműködése.
Ha a komediáció a madiátori gyakorlat lehetőségnek biztosítását szolgálja, természetesen arra is csak a felek előzetes hozzájárulásával kerülhet sor, de az a felek részére többletköltséggel nem jár.

Csoportos, illetve helyszíni mediáció
Csoportos mediációról akkor beszélhetünk, ha háromnál több érintett személy részvételével folytatjuk le az eljárást. Helyszíni mediáció esetén személyesen találkozunk egy, a mediátori irodámtól eltérő helyen. A kettőre gyakran együtt van szükség: pl. iskolai, munkahelyi, vagy gyermekotthonban, más zárt közösségben végzett mediációk esetén. Az ilyen eljárások különleges tervezést, előkészítést és szolgáltatásokat, így egyedi megállapodást igényelnek. 

Sétáló mediáció
Amikor a konfliktusban álló felek nem akarnak, vagy már nem is tudnak egymással szóba állni, sőt, még „egy levegőt szívni” sem, jó megoldás az úgynevezett sétáló mediáció: a felek két külön helyiségben tartózkodnak, a mediátor pedig ide-oda sétálva közvetít közöttük. Jó esetben a felek közötti, láthatatlan falon idővel sikerül átjárót nyitni, és így az eljárást a normál mederbe terelni, végül eredményesen befejezni.